Ro, fordybelse og forløsning
Savner du ro i kroppen?
I yin yoga arbejder vi med lange, dybe stræk og bevidst nærvær – en praksis, hvor du får lov til at give slip, synke ind og mærke dig selv.
Vi bevæger os langsomt gennem stillinger, som holdes mellem et par minutter og op til ti minutter ad gangen. Mange af øvelserne er centreret omkring kroppens store giv-slip-organer – som lever, nyrer, lunger og tarme – og støtter dig i at løsne spændinger og slippe det, du ikke længere skal bære.
I min Yin Yoga arbejder vi både kropsligt og energetisk. Vejrtrækning og nærvær er nøgleord – og hver stilling bliver en invitation til at lande dybere i dig selv. Yin yoga er ikke blot stræk – det er en langsom proces, hvor gamle følelser, traumer og chok kan forløses gennem kroppen, og hvor du kan hele – indefra og ud.
Jeg guider dig trygt gennem hele forløbet – og hjælper dig med at være til stede i det sårbare rum, hvor forandring kan finde sted. Langsomt, men sikkert, vil du måske opleve en ny ro. En anden kontakt til din krop. Og en styrke i det blide, som du kan tage med dig ud i livet.
Her skal du ikke præstere. Du skal bare møde op – og give dig selv lov til at lande.
Forløb i efteråret 2025
Der udbydes hhv et 3 og 6-ugers forløb i 2. halvår:
Sensommer forløb:
Start: Torsdag den 4. september
Slut: Torsdag den 18. september
Efterår forløb:
Start: Torsdag den 23. oktober
Slut: Torsdag den 27. november
TID
Torsdage: 9.00 – 10.30
PRIS
300,- & 600,-
BESØG MIG
Yoga: Lillehøjvej 6, 8600 Silkeborg
Sessioner: Nørregade 51, 8620 Kjellerup
